צוואות וירושות

צוואות וירושותירושה על פי צוואה 

למצער, לא ניתן לדעת או לנבא מתי ילך אדם לעולמו. במקרים מצערים רבים הולך אדם לעולמו בטרם עת ומבלי שניתן היה לצפות לכך מראש. עריכת צוואה היא אחת מההחלטות החשובות ביותר שעל אדם לקבל בעודו בחיים על מנת להבטיח כי לאחר מותו ייעשה בעזבונו כמצוותו וכרצונו. 

צוואה היא איפה פירוט רצונו של אדם בחייו שיקבע גורל עיזבונו לאחר מותו ואת אופן חלוקת עיזבונו בין יורשיו. באמצעות עריכת צוואה מסוגל המצווה לשלוט במה שייעשה בעיזבונו לאחר מותו ולדאוג/להבטיח את זכויות יורשיו כאוות נפשו. למעשה, הצוואה היא מעין חוזה שעורך המצווה עם יורשיו, שהאחריות לאכיפתו החוקית מוטלת על המדינה לאחר מות המצווה באופן המעניק הגנה ליורשים החוקיים. 

המחשבה על חלוקת עיזבונו של אדם או נכסיו עוד בעודו בחיים היא שמטרידה רבים ומביאה בדרך כלל לסירובם לפנות לעריכת צוואה. התחושה הקשה של אובדן או של סוף החיים המתקרב המתלווה לעיתים קרובות למחשבה על נחיצותה של עריכת צוואה היא שמניעה רבים מלערוך צוואה מבעוד מועד. מחשבות ותחושות אלה מובנות מאליהן והנן צפויות, אנושיות ולגיטימיות, אך יחד עם זאת יש להביאן בחשבון במסגרת מכלול השיקולים שעומדים לנגד עינו של אדם במעמד זה, לרבות העובדה כי מדובר במעין חוזה שנועד להסדיר את ענייני הירושה, להבטיח את אופן חלוקתה ולמנוע מאבקים ומלחמות בין קרובים. רק כך ניתן להגיע למסקנה המתבקשת והנכונה שתאפשר להתגבר על תחושת המועקה לטובת עריכת צוואה. 

חשוב לדעת כי עריכת צוואה במועד מסוים אינה סוף פסוק. שכן צוואה ניתן להחליף, לשנות ולתקן בהתאם לרצון המצווה שיתכן וישתנה במרוצת השנים ועוד בחייו. צוואה מאוחרת תגבר על הוראות צוואה קודמת ולמעשה רק לצוואה האחרונה בזמן יינתן תוקף מחייב והוראותיה תגברנה על הוראות צוואות קודמות. 

לפיכך, לאחר שהתקבלה ההחלטה בדבר עשיית צוואה, מעשה אחראי ונבון הוא לערוך צוואה חוקית באמצעות משרד עורכי בעל ניסיון וידע בתחום, על מנת להבטיח שניסוח הצוואה יהיה מקצועי, ברור וחד משמעי, ישקף נכוחה את רצון המצווה וימנע מאבקי ירושה מיותרים. 

יש לציין כי קיימים ארבעה סוגים של צוואות: 
צוואה בכתב יד 
צוואה בעדים 
צוואה בפני רשות 
צוואה בעל פה 

ירושה על פי דין 

כאשר אדם לא הותיר אחריו צוואה, יחולק עיזבונו על פי הוראות הקבועות בחוק הירושה. לכן לאחר הפטירה על קרובי המוריש לנקוט בהליך משפטי הכרחי ולהגיש לרשם לענייני ירושה בקשה למתן צו ירושה. צו הירושה שיינתן בסופו של ההליך המשפטי יקבע את זהות היורשים ואת אופן חלוקת העיזבון ביניהם. 
על פי סעיף 10 לחוק הירושה יורשים על פי דין הם קרובי המוריש: 
מי שהיה במות המוריש בן זוגו 
ילדי המוריש וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם, הורי הוריו וצאצאיהם 

חוק הירושה קובע סדרה של קדימויות וחלוקות משנה, ומגדיר בשיטת חלוקה אחידה את חלקו של כל יורש בשיעורים, כגון: מחצית, רבע, שליש וכו'. ברוב המקרים יחולק העיזבון כדלהלן: מחצית לבין הזוג ומחצית לילדי המוריש, או לילדיהם או להוריו (למעט מיטלטלין של משק בית משותף ומכונית נוסעים במידה ובן הזוג בחיים). 

השירותים המשפטיים הניתנים ללקוחות במשרד עורך דין רונן גריסרו ושות' בענייני ירושה וצוואה כוללים בין היתר עריכת צוואה לרבות צוואה משותפת וצוואה "הדדית", הגשת בקשות לצו קיום צוואה ו/או לצו ירושה, קיום ומימוש צוואה וירושה, ניהול עיזבון, וייצוג בהליכים משפטיים לרבות ייצוג יורשים וייצוג בהתנגדויות. 

יש לציין כי משרד עו"ד רונן גריסרו מטפל גם בעניינים הבאים: תביעות בנקים, תביעות כספיות, ליטיגציה, הוצאה לפועל וגבייה, לווי ועריכת הסכמים, מקרקעין,רשלנות רפואית,תאונות דרכים, תביעות נזיקין, לשון הרע, ייעוץ לתאגידים, ועוד. 

הנכם מוזמנים לקבוע פגישה במשרדנו, הממוקם במגדל ב.ס.ר 3 רח' כנרת 5 בני ברק, לקבלת ייעוץ משפטי מקיף ומקצועי ללא כל התחייבות על ידי מומחה בתחום ותוך שמירה על סודיות מלאה וצנעת הפרט. 

צור קשר

נשמח תמיד לעמוד לצידכם

לייעוץ טלפוני ראשוני או לתיאום מועד לפגישת התרשמות במשרדנו השאירו פרטים